Spokojny spacer po górach

Pokonywanie górskich szlaków wymaga rozwagi. Dlatego każdy planujący wędrówkę po nawet średniej wysokości masywach, powinien się odpowiednio przygotować. Dla wielu synonimem profesjonalnej organizacji są dobre buty i kilka sztuk odzieży. Jednak wybierając się w góry naprawdę warto zainwestować też w odpowiednie ubezpieczenie. Kosztuje niewiele, daje natomiast większy spokój ducha o bezpieczeństwo oraz zdrowie własne i swoich najbliższych.

Zagraniczne ubezpieczenie

O ile turyści wędrujący po polskie stronie Tatr mogą liczyć na darmową pomoc ratowników TOPR, w krajach sąsiednich każda akcja tego typu wiąże się z wysokimi, nawet bardzo wysokimi opłatami. Uniknąć ich pozwala jedynie ubezpieczenie Tatry Słowackie (więcej: https://szlakibezgranic.pl/). Podróżni często nie są świadomi różnic w prawodawstwie poszczególnych krajów, bywają tez tacy, którzy świadomie lekceważą zalecenia o posiadaniu polisy. Wydaje się to niezrozumiałe tym bardziej, że jej koszt to zaledwie kilka złotych dziennie. W porównaniu z opłatami za hotel, dojazd w góry czy posiłki w restauracjach cena ta wydaje się naprawdę przystępna.

Bez kuszenia losu

Pogoda w górach bywa zmienna i to przez cały rok. Do tego dochodzi brak wyobraźni i nadmierna wiara we własne siły, jaką często odczuwają amatorzy wspinaczek. Posiadając ubezpieczenie Tatry Słowackie nie trzeba się martwić o:

  • rachunki na kilkadziesiąt tysięcy złotych w zamian za akcję ratującą życie,
  • to, czy przypadkowo przekroczy się granicę, w górach łatwo o taką pomyłkę,
  • przeróżne nieprzewidziane okoliczności i własne błędy, na skutek których będzie się potrzebowało pomocy.

Nie ma sensu kusić losu. Tym bardziej, że obawy związane z problemami wysoko w górach odbierają sporą część radości z ich zdobywania i podziwiania. Lepiej zapłacić symboliczną kwotę i spokojniej pokonywać kolejne, coraz ambitniejsze szlaki.

 

Autor zdjęcia: jarekgrafik on Pixabay